Northwestern's Fall Commencement Ceremony to be Held Dec. 5

November 29, 2021

Fall Commencement

Fall commencement at Northwestern Oklahoma State University will be held at 3:30 p.m. on Sunday, Dec. 5, in Percefull Fieldhouse.

Emulate Therapeutics, Inc. Chief Executive Officer (CEO) and chairman Chris Rivera, a 1983 graduate of Northwestern Oklahoma State University, will deliver the commencement address.

A native of Albuquerque, New Mexico, he graduated from Northwestern with a bachelor’s degree in business administration. While at Northwestern, Rivera played on the men’s basketball team (1979-1983).

He later earned a master’s degree at the University of Oklahoma Health Sciences Center and studied marketing and management at the Albers Graduate School of Business and Economics at Seattle University.

Music will be provided by the Ranger symphonic band under the direction of Dr. Michael Black, assistant professor of music and director of bands.

A reception honoring the graduates will immediately follow the ceremony and be held in the Student Center Ballroom.

A live stream of the fall commencement can be found at: www.YouTube.com/NWOSURangers

Seventy-six students are candidates to receive bachelor’s degrees. Seventeen candidates will receive master degrees–13 will receive Master of Education degrees and four will receive Master of Counseling Psychology degrees.

Fifteen students receiving bachelor’s degrees will graduate with honors. Students with cumulative grade point averages between 3.70 and 3.79 are designated cum laude, those with GPAs between 3.80-3.89 are magna cum laude and those above 3.90 are summa cum laude.

Those honor graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

SUMMA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ELGIN – Emily Poindexter, Bachelor of Science in Education in health and sports science education

MENO – Caleb Decker, Bachelor of Science in agriculture

ARIZONA

VAIL – Mikayla Edris, Bachelor of Science in Education in early childhood education

KANSAS

BUCKLIN – Rylie Pegelow, Bachelor of Science in agriculture

GODDARD – Tarra Parks, Bachelor of Business Administration

KINSLEY – Scout Frame, Bachelor of Arts in history

MAGNA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA – Nicholas Davis, Bachelor of Science in computer science

ENID – Josey Belair, Bachelor of Science in Education in early childhood education

MARLOW – Wyatt Bergner, Bachelor of Science in health and sports science education

TEXAS

THE COLONY – Nicholas Dill, Bachelor of Science in mass communication

CUM LAUDE

OKLAHOMA

CLEVELAND – Tristan Harzman, Bachelor of Arts in history

ENID – Elizabeth Perez, Bachelor of Science in criminal justice with a law enforcement option

FORT COBB – Hannah Nickel, Bachelor of Science in Education in elementary education

MADILL – Lesli Dugan, Bachelor of Science in Nursing

MISSISSIPPI

PEARL – Peyton McDonald, Bachelor of Business Administration in accounting

Master’s graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

MASTER OF COUNSELING PSYCHOLOGY

OKLAHOMA

ALVA – Karolyn Cole

ENID – Lauren Keller

PONCA CITY – Krystal Lawson

CALIFORNIA

LOS ANGELES – Brianna Minjares

MASTER OF EDUCATION

OKLAHOMA

COLLINSVILLE – Hollie Pankake, adult education management and administration

EDMOND – Catherine Anderson, curriculum and instruction

ENID – Shannon Warnock, school counseling

PONCA CITY – Laura Caid Glowacki, educational leadership; Ann Neilson, educational leadership

WOODWARD – Wendy Neel Oates, school counseling

CALIFORNIA

CHOWCHILLA – Sebastian Escalante, adult education management and administration

HEMET – Calvonis Prentice, adult education management and administration

MARTINEZ – Josh Evans, adult education management and administration

KANSAS

ALMENA – Kortney Cunningham, adult education management and administration

BURDEN – Joshua Koppelmann, adult education management and administration

WICHITA – Joseph Frangenberg, adult education management and administration

WRIGHT – Rachel Trombley, school counseling

Bachelor’s graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

BACHELOR OF ARTS

OKLAHOMA

ALVA – Dalton Manning, general studies

BEAVER – Shehab Lotfy, history

CHEROKEE – Joshua Atchley, history

PONCA CITY – Denise Amaya Villalobos, general studies

SAPULPA – Jonathan Dunn, general studies

WOODWARD – Emma-Leigh Pool, general studies

CALIFORNIA

OAKLAND – Devond Blair Jr., general studies

NEW MEXICO

PORTALES – Emilio Lovato, sociology

TEXAS

WACO – Jesse Furlong, general studies

SLOVAKIA

BRATISLAVA – Matej Drgon, general studies

BACHELOR OF ARTS EDUCATION

OKLAHOMA

ALVA – Maya Stewart, special education

TALOGA – Jenna Brooks, social science

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION

OKLAHOMA

BEAVER – Gabe Osborn, accounting

ENID – Matthew Wedel, accounting

NOWATA – Shea Cardwell, accounting

PONCA CITY – Jennifer Staggs

SAND SPRINGS – Allison Sellers

WOODWARD – Rilee Murray, accounting

BACHELOR OF SCIENCE

OKLAHOMA

ALVA – Natalie Seevers, biology with a health science option; Steffanie Nichols, psychology

BARTLESVILLE – Shelbie Roberson, biology with a health science option

BEAVER – Hadley Skaggs, health and sports science education

BOISE CITY – Tyler Giner, criminal justice with a law enforcement option

CORDELL – Christopher Chauncey, mathematics

ENID – Jeffrey Brooks, organizational leadership

GUTHRIE – Lindsey Ball, biology with a health science option

JET – Cheyenne Gaff, agriculture

NEWKIRK – Tracy Hernandez, psychology

OKEENE – Sharon Boeckman, mathematics

RINGWOOD – David Clemente, health and sports science education; Yosbelli Lora, psychology

TULSA – Anthony Cochrane II, agriculture

WOODWARD – Jocelyn Fraire, biology with a health science option; Kelsey Swindle, health and sports science education; Avery Raney, psychology

ARIZONA

TUCSON – Reilly Marks, psychology

COLORADO

LOVELAND – Dylan Norsen, health and sports science education

FLORIDA

PENSACOLA – George Rutherford, health and sports science education

GEORGIA

BUCKHEAD – McKayla Alliston, criminal justice with a law enforcement option

IOWA

DES MOINES – Sunday Deng, health and sports science education

OGDEN – Jayden Muench, agriculture

KANSAS

EUREKA – Hannah Zimmers, biology with a health science option

MEADE – Cade Carr, agriculture

MISSOURI

MARYVILLE – Brody Snow, agriculture

TENNESSEE

MEMPHIS – Frank Nelson, psychology

TEXAS

FORT WORTH – Brian Gonzalez, criminal justice with a law enforcement option

GARLAND – Adrelan Brown, health and sports science education; Nehemiah Lewis, health and sports science education

MARQUEZ – Kaydee Honeycutt, biology with a health science option

MESQUITE – Grant French, health and sports science education

TEMPLE – Alejandro Aaron, health and sports science education

WACO – Brian Holiday, health and sports science education

NEPAL

KATHMANDU – Salina Ghimire, computer science

BACHELOR OF SCIENCE EDUCATION

OKLAHOMA

ENID – Ashley Alegria, elementary education; Jack Buckles II, elementary education; April Burrow, early childhood education

FAIRVIEW – Davin DeVilbiss, early childhood education; Baylee Sharp, early childhood education

MORRISON – Matthew Fuller, health and sports science education

OKEENE – Cydnee Wray, elementary education

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

OKLAHOMA

GEARY – Niki Golden

-NW-

FOR IMMEDIATE RELEASE               
Erin Davis, University Relations Specialist

eedavis@nwosu.edu 580-327-8480



Northwestern Oklahoma State University

709 Oklahoma Blvd., Alva, OK 73717
Phone: (580) 327-1700

© 2008-2022 Northwestern Oklahoma State
University. All Rights Reserved.

Mission Statement

Northwestern Oklahoma State University provides quality educational and cultural opportunities to learners with diverse needs by cultivating ethical leadership and service, critical thinking and fiscal responsibility.

Proud Member of RUSO