Northwestern played host to Northwest Oklahoma Regional Science Fair March 8

March 14, 2019

Grand Champions of the Northwest Oklahoma Regional Science Fair

Grand Champions of the Northwest Oklahoma Regional Science Fair are (left to right) Carter McGaha from Vici Public Schools in Division II; Kirstin Parkhurst from Northwest Technology Center (Fairview) in Division I; and Garrett Killman and Turner Killman from Alva Public Schools in Division III.


Students from seven different schools earned top awards during the Northwest Oklahoma Regional Science Fair held at Northwestern Oklahoma State University recently.

Since 1957, Northwestern has played host to this science fair. This program has evolved over the years to become one of outreach, service learning, and has served as a springboard for aspiring students. The fair services the northwest counties of Oklahoma and is a feeder fair for the Oklahoma State Science & Engineering Fair (OSSEF) held March 28-30 in Stillwater at Oklahoma State University (OSU). At the regional fair, judges have the capability of advancing a project to the International Science and Engineering Fair (ISEF) in Phoenix, Arizona.

Participants are divided into three categories: Division I grades 10 -12, Division II grades 7-9 and Division III grades 4-6.

Regional Science Fair Category winners are listed below:

Animal Science, Division II – 3rd, Ave Bordner from Taloga Public Schools, Dog Kisses: Yay or Nay; 2nd, Jessika Boswell from Vici Public Schools, Night vs. Day Aqua Dragons; 1st, Carter McGaha from Vici Public Schools, Your Flies Down

Animal Science, Division I –2nd, Courtney Huston from Shattuck Public Schools, What’s That Smell; 1st, Hagen Sprouse from Shattuck Public Schools, Music to My Eggs

Chemistry, Division III - 3rd, Cloe Laird from Vici Public Schools, Wipe Away; 2nd, Kason Leach and Jason Nebhut from Vici Public Schools, Thermal Expansion of Water; 1st, Zoey Jennings and Cadie McCracken from Vici Public Schools, Fleas Got the Beat

Chemistry, Division II - 3rd, Cayce McCracken and Jillian Perry from Vici Public Schools, I Don’t Think You Are Ready for This Jelly; 2nd, Kaleb Moss and Taggert Moss from Vici Public Schools, Flame-N-Go; 1st, Jaxon Allison and Keegan Poulson from Vici Public Schools, It’s All About the Gas

Chemistry, Division I - 1st, Kirstin Parkhurst from Northwest Technology Center (Fairview), Comparison Methods of Food Storage

Engineering, Division III - 3rd, Kaylen Woods from Alva Public Schools, Does Solar Panel Angle Affect the Speed; 2nd, Jantz Heaton and Addain Lee from Alva Public Schools, Does Steam Power Anything; 1st, Toby Anton from Alva Public Schools, Making A Solar Cell

Engineering, Division II - 3rd, Hannah Bordner from Taloga Public Schools, Which Pen is Best for Outlining; 2nd, Thomas Mathes from Waynoka Public Schools, Catapult; 1st, Cale Nelson from Vici Public Schools, Packin’ A Punch

Engineering, Division I - 1st, Elijah Weber from Northwest Technology Center (Fairview), The Future of Weaponry

Environmental Science, Division III - Honorable Mention, Teagan Cook from Alva Public Schools, Enviro-Battery; 3rd, Kaydence Gray and Molly McGehee from Vici Public Schools, A Slippery Solution; 2nd, Shea Curtis from Taloga Public Schools, Light It Up; 1st, Briley Stoll from Taloga Public Schools, Is the pH Different in Rural, City, and Well Water

Environmental Science, Division I - 3rd, Paola Sarabia from Shattuck Public Schools, I Wouldn’t Drink That; 2nd, Joe-Z Jones from Northwest Technology Center (Fairview), Reclamation of Oilfield Production Water; 1st, Emma Detrick from Northwest Technology Center (Fairview), The Effect of Drilling Mud on Soil

Medical/Health, Division III - 1st, Jazzni Hembree from Alva Public Schools, Whitening Toothpaste

Medical/Health, Division II - Honorable Mention, Sarah Travis from Shattuck Public Schools, What Toilet Paper is Better; 3rd, Dalen Todd from Vici Public Schools, Don’t Sweat It; 2nd, Jena Bay and Teagan Charmasson from Shattuck Public Schools, Effects of Exercise on Memory; 1st, Sophia Penaflor from Shattuck Public Schools, A Comparative Study of Sugar

Medical/Health, Division I - Honorable Mention, Deanna Sinnett, Destiny Sinnett and Mason West from Aline-Cleo Public Schools, Pucker Up; 3rd, Kylie Hallmark-McLain from Shattuck Public Schools, Heat it Up; 2nd, Zayne Bohnet, Krista Edwards and Elizabeth West from Aline-Cleo Public Schools, That Not So Fresh Feeling; 1st, Keedan Allenbach from Shattuck Public Schools, Speedy Sugar

Microbiology/Biochemistry, Division III - 1st, Kaden Lambert and Mason Orcutt from Northwest Technology Center (Fairview), The Effects of Preservations to Mold

Microbiology/Biochemistry, Division II - 3rd, Tayen Redgate from Waynoka Public Schools, Thieves Household Cleaner; 2nd, Taryn Flanagan and Ellery Woods from Shattuck Public Schools, Which Cleans Your Hands Better; 1st, Katie Cole and Asia Valentine from Vici Public Schools, Filthy Fabrics

Microbiology/Biochemistry, Division I - 3rd, Sydnie Lookingbill from Shattuck Public Schools, Germ Warfare; 2nd, Baylor McGaha from Vici Public Schools, Sponge it Up; 1st, Avery Clark and Audrey Ools from Northwest Technology Center (Fairview), Comparison of Bacterial Growth on Indoor and Outdoor Artificial Turf Fields

Physics/Astronomy, Division III - 3rd, Wesley Kline from Alva Public Schools, Hovering Magnets; 2nd, Cole Kilmer from Alva Public Schools, Refraction; 1st, Katelee Martin from Alva Public Schools, Too Much Noise

Physics/Astronomy, Division II - 3rd, Abel Rascon from Shattuck Public Schools, Electromagnet; 2nd, Makinze Smith from Waynoka Public Schools, Minute to Win It; 1st, Jesus Hernandez from Shattuck Public Schools, Not Your Average Density Column

Physics/Astronomy, Division I - 1st, Allison Sheik from Northwest Technology Center (Fairview), Himalayan Salt Lamps

Plant Science, Division III - 3rd, Logan Burgin from Alva Public Schools, Can a Plant Last Forever; 2nd, Avery McMurphy and Jansen Shirley from Alva Public Schools, How Does Nitrates Affect Growth; 1st, Addisann Weber from Alva Public Schools, How Does pH Level Affect Growth

Plant Science, Division II - Honorable Mention, Kennedy Zook from Waynoka Public Schools, Battle of the Roses; 3rd, Anna Knox from Shattuck Public Schools, Nutraplant vs. Nontreated Plant; 2nd, Jadyn Watkins from Vici Public Schools, Grow Up; 1st, Madeline Parry from Vici Public Schools, Acid Rain or Acid Pain

Plant Science, Division I - 3rd, Anthony Ramirez and Megan Ryel from Aline-Cleo Public Schools, Hydro vs. Gravity Growth; 2nd, Lapatrada Deenarn from Taloga Public Schools, Who is Faster; 1st, Kynsie Wallace from Northwest Technology Center (Fairview), Death by Black Walnuts

Social/Behavioral, Division III - 1st, Garrett Killman and Turner Killman from Alva Public Schools, Think Fast

Social/Behavioral, Division II - Honorable Mention, Emily Parry from Vici Public Schools, Student Stress Test; 3rd, Dru McGehee from Vici Public Schools, Backup Buddy; 2nd, Ashlei Cosper, Peyton Rauch and Karlie Snow from Aline-Cleo Public Schools, The Odd Ball Effect; 1st, Kendra French from Vici Public Schools, Did You Hear That Right

Social/Behavioral, Division I – 3rd, Clay Hunter from Taloga Public Schools, How Fast Do Gamers Get Toxic; 2nd, Thomas Horne from Taloga Public Schools, What a Shot; 1st, Kenna Gamble and Olivia Parry from Vici Public Schools, Don’t Teach To Me Like That: A Study of Peer Teaching

Special Award Winners listed below:

American Meteorological Society - Madeline Parry from Vici Public Schools, Acid Rain or Acid Pain

American Psychological Association - Kenna Gamble ad Olivia Parry from Vici Public Schools, Don’t Teach Me Like That: A Study of Peer Teaching

ASM Materials Education Foundation - Thomas Mathes from Waynoka Public Schools, Catapult

Association for Women Geoscientists - Emma Detrick from Northwest Technology Center (Fairview), The Effects of Drilling Mud on Soil

Lemelson Early Inventor Award – Toby Anton from Alva Public Schools, Making a Solar Cell

NASA Earth System Science Award - Anna Knox from Shattuck Public Schools, Nutraplant vs. Nontreated Plant

National Oceanic and Atmospheric Administration Award - Jadyn Watkins from Vici Public Schools, Grow Up

Ricoh Sustainable Development Award - Anthony Ramirez and Megan Ryel from Aline-Cleo Public Schools, Hydro vs. Gravity Growth

Society for In Vitro Biology - Sydnie Lookingbill from Shattuck Public Schools, Germ Warfare

Stockholm Junior Water Prize - Joe-Z Jones from Northwest Technology Center (Fairview), Reclamation of Oilfield Production Water

U.S. Air Force

Engineering – Cale Nelson from Vici Public Schools, Packin’ A Punch

Environmental and Life Science – Makinze Smith from Waynoka Public Schools, Minute to Win It

Mathematics and Computer Science – Jaxon Allison and Keegan Poulson from Vici Public Schools, It’s All About the Gas

Physical Science - Kynsie Wallace from Northwest Technology Center (Fairview), Death by Black Walnuts

U.S. Metric Association - Jesus Hernandez from Shattuck Public Schools, Not Your Average Density Column

Yale Science and Engineering Association - Elijah Weber from Northwest Technology Center (Fairview), The Future of Weaponry

Reserve Champions of the Northwest Oklahoma Regional Science Fair

Reserve Champions of the Northwest Oklahoma Regional Science Fair are (left to right) Cadie McCracken and  Zoey Jennings from Vici Public Schools in Division III; Cale Nelson from Vici Public Schools in Division II; and Kynsie Wallace from Northwest Technology Center (Fairview) in Division I.


Overall Winners listed below:

Broadcom Masters Nominees 7th-8th grades – Toby Anton, Jazzni Hembree, Garrett Killman, Turner Killman, Kaden Lambert, Mason Orcutt and Addisann Webber from Alva Public Schools, Cadie McCracken and Zoey Jennings from Vici Public Schools; and Briley Stoll from Taloga Public Schools

Division III – Reserve Champion, Zoey Jennings and Cadie McCracken from Vici Public Schools, Fleas Got the Beat; Grand Champion, Garrett Killman and Turner Killman from Alva Public Schools, Think Fast

Division II - Reserve Champion, Cale Nelson from Vici Public Schools, Packing A Punch; Grand Champion, Carter McGaha from Vici Public Schools, Your Flies Down

Division I - Reserve Champion, Kynsie Wallace from Northwest Technology Center (Fairview), Death by Black Walnuts; Grand Champion, Kirstin Parkhurst from Northwest Technology Center (Fairview), Comparison Methods of Food Storage

Northwestern Senior Scholarships – $500, Emma Detrick from Northwest Technology Center (Fairview), The Effect of Drilling Mud on Soil; $1,000 Kynsie Wallace from Northwest Technology Center (Fairview), Death by Black Walnuts; $1,500, Kirstin Parkhurst from Northwest Technology Center (Fairview), Comparison Methods of Food Storage

International Science and Engineering Fair Qualifiers – Kirstin Parkhurst from Northwest Technology Center (Fairview), Comparison Methods of Food Storage; Kynsie Wallace from Northwest Technology Center (Fairview), Death by Black Walnuts

State qualifiers from the Northwest Oklahoma Regional Science Fair

State qualifiers from the Northwest Oklahoma Regional Science Fair held at Northwestern Oklahoma State University will compete at the Oklahoma State Science & Engineering Fair March 28-30 at Oklahoma State University.


State Qualifiers listed below:

Aline-Cleo - Zayne Bohnet, Krista Edwards, Elizabeth West

Northwest Technology Center (Fairview) - Avery Clark, Emma Detrick, Joe-Z Jones, Audrey Ools, Kirstin Parkhurst, Allison Sheik, Kynsie Wallace

Shattuck - Keedan Allenbach, Jena Bay, Teagan Charmasson, Courtney Huston, Ma Sophia Penaflor, Hagan Sprouse

Taloga - Lapatrada Deenarn, Thomas Horne, Clay Hunter

Vici - Jaxon Allison, Katie Cole, Kendra French, Kenna Gamble, Carter McGaha, Dru McGehee, Cale Nelson, Olivia Parry, Madeline Parry, Keegan Poulson, Asia Valentine

Waynoka - Thomas Mathes

-NW-



Northwestern Oklahoma State University

709 Oklahoma Blvd., Alva, OK 73717
Phone: (580) 327-1700

© 2008-2019 Northwestern Oklahoma State
University. All Rights Reserved.

Mission Statement

Northwestern Oklahoma State University provides quality educational and cultural opportunities to learners with diverse needs by cultivating ethical leadership and service, critical thinking and fiscal responsibility.

Proud Member of RUSO