Northwestern Announces Spring Commencement Exercises May 8

April 28, 2021

Spring commencement exercises at Northwestern Oklahoma State University will be held at 10:30 a.m. Saturday, May 8, at Ranger Field.

Dr. Joe Highfill of Norman, 1966 Northwestern graduate, will be speaking at the commencement.

The stage will face south for this ceremony to allow for social distanced seating on both the home and visitor sides. Guests in the stands will be encouraged to wear a face covering. 

The parking tiers on the south end will also be available for people to park and watch the ceremony from their vehicle. The tier parking is first-come-first serve availability unless handicap parking is needed. Handicap parking will be available on the first tier. 

In case of inclement weather, the spring commencement exercises will be held in Percefull Fieldhouse. If the event is moved indoors, the universities’ COVID protocols will be observed.

Eleven candidates will receive Doctor of Nursing Practice degrees.

Thirty-five candidates will receive master degrees, 21 will receive Master of Education degrees, 13 will receive Master of Counseling Psychology degrees, and one will receive a Master of Science in General Psychology degree.

A total of 208 candidates will receive bachelor’s degrees with 38 graduating with honors. Students with cumulative grade point averages between 3.70 and 3.79 are designated cum laude, those with GPAs between 3.80-3.89 are magna cum laude and those­­ above 3.90 are summa cum laude.

A live internet stream of the graduation can be found at: www.YouTube.com/NWOSURangers.

Doctoral graduates and their hometowns are as follows:

DOCTOR OF NURSING PRACTICE

OKLAHOMA

ALVA – Krystal Elliott

BUFFALO – Keeley Morgan

CRESCENT – Shannon Dunn

CHICKASHA – Kylie Lee

EDMOND – Holly Cunningham

ENID – Carrie Evans, Toni Zumalt

FAIRVIEW – Emily Powell

LAVERNE – Jennifer Sparks

MOORELAND – Sierra Elsey

NEVADA

LAS VEGAS – Laurice Jones

Master’s graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

MASTER OF COUNSELING PSYCHOLOGY

OKLAHOMA

ALVA – Karmen Andrews, Chantel Delaware

ENID – Laura Peters

NEWKIRK – Courtney Cline

PONCA CITY – Derra Bishop, Quailla Hazen, LaTasha Leon, Melissa Pipestem

RINGWOOD – Kimberly Wheeler

TONKAWA – Kimberly Simmons

COLORADO

THORNTON – Hannah Williams

INDIANA

FORT WAYNE – Brittney Haydock

TURKMENISTAN

ASHGABAT – Selbi Kurbanova

MASTER OF EDUCATION
OKLAHOMA

ALVA – Christopher Eckhardt, adult education management and administration; Ryan Wiebener, educational leadership

BOISE CITY – Kolby White, adult education management and administration

BUFFALO – Selena Estrada-Gates, adult education management and administration

COWETA – Eric Smith, adult education management and administration

ENID – Tiffany Misak, adult education management and administration

FARGO – Conni Nelson, educational leadership

GUYMON – Elida Esquivel, school counseling

HOOKER – Joshua Faulkner, educational leadership

KREMLIN – Bryce Gannon, curriculum and instruction

SHATTUCK – Carolyn Starbuck, educational leadership

WOODWARD – Ashley Barnes, reading specialist; Tacy Hurst, adult education management and administration

ARIZONA

GLENDALE – Luis Mendoza III, adult education management and administration

PHOENIX – Theorda Johnson III, adult education management and administration

ARKANSAS

BRYANT – Jakeria Otey, adult education management and administration

FLORIDA

PENSACOLA – James Ellis Jr., adult education management and administration

KANSAS

HILL CITY – Katie Couey, reading specialist

TEXAS

GRAND SALINE – Trenton Easley, adult education management and administration

JUSTIN – Elijah Christman, adult education management and administration

SHERMAN – Kennedy Jewell, adult education management and administration

MASTER OF SCIENCE IN GENERAL PSYCHOLOGY

VIRGINIA

RICHMOND – Laralin Worsham

Bachelor’s graduates, their degrees and hometowns are as follows:

SUMMA CUM LAUDE
OKLAHOMA

ALVA – Lane Scarbrough, Bachelor of Business Administration

ENID – Kylee Alexander, Bachelor of Science in Nursing; Kathryn Hess, Bachelor of Science in psychology; Chloe Wallace, Bachelor of Arts in English

GUTHRIE – Jacob Fuller, Bachelor of Science in biology

PIEDMONT – Abby Detar, Bachelor of Science in psychology

WOODWARD – Mayte Rosales, Bachelor of Business Administration; Wade Shelton, Bachelor of Science in computer science

KANSAS

ANTHONY – Caitlyn Pray, Bachelor of Science in agriculture

KINSLEY – Scout Frame, Bachelor of Arts in political science

TEXAS

ALVARADO – Brenden Gagich, Bachelor of Science in criminal justice

WALLER – Jacob Comp, Bachelor of Science in mass communication

MAGNA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA – Rochelle Wright, Bachelor of Arts in history

ARDMORE – Sara Houchin, Bachelor of Social Work

BUFFALO – Wendy Aguilar, Bachelor of Science in psychology

ENID – Bailey Brown, Bachelor of Science in biology; Cyntyia Lloyd, Bachelor of Social Work; Rachel Shryock, Bachelor of Science in Nursing; Johnetta Washington, Bachelor of Business Administration, Heather Wilkinson, Bachelor of Social Work

FARGO – Mary Jones, Bachelor of Science in psychology

LAVERNE – Trey Allen, Bachelor of Science in Education in health and sports science education

OKLAHOMA CITY – Wendi Vanderhorst, Bachelor of Business Administration

OLIVE – Emma Sporleder, Bachelor of Science in mass communication

PONCA CITY – Lacy Arnold, Bachelor of Science in psychology

WAYNOKA – Samuel Meek, Bachelor of Science in computer science

ARKANSAS

BENTONVILLE – Katelyn King, Bachelor of Science in Education in elementary education

WASHINGTON

PORT TOWNSEND – Lydia Marrs, Bachelor of Business Administration

CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA– Kirsten Harrison, Bachelor of Science in Education in elementary education

GARBER – Brittney Buckendorf, Bachelor of Business Administration in accounting

POCASSET – Jessica Wildman, Bachelor of Social Work

TALOGA – Alexander Tune, Bachelor of Science in agriculture

VICI – Ashlyn Watkins, Bachelor of Business Administration  

WOODWARD – Anja Harrison, Bachelor of Science in criminal justice


FLORIDA

HUDSON – Brittany Cirnigliaro, Bachelor of Arts in general studies

KANSAS

STERLING – Mardee Thompson, Bachelor of Business Administration

LOUISIANA

BOSSIER CITY – Preston Lonadier, Bachelor of Science in health and sports science education  

NORTH DAKOTA

CARRINGTON – Bridger Anderson, Bachelor of Science in agriculture

BACHELOR OF ARTS 
OKLAHOMA

ALVA – Blake Trekell, political science

BUFFALO – Karen Rodriguez, general studies; Marisa Wilkinson, general studies

CLEVELAND – Jessica Reeves, general studies

ENID – Allexus Childs, general studies; Meghan Kaiser, English

MOORELAND – Kaitlyn Phillips, general studies

NEWKIRK – Micah Roberts, English

OKLAHOMA CITY – Noreen Wagner, music

YUKON – Elizabeth Jackson, general studies

COLORADO

ENGLEWOOD – Jack Peck, general studies

MCCLAVE – Steven Weber, general studies

ILLINOIS

PEKIN – Rodney McKinney, history

MISSISSIPPI

OLIVE BRANCH – Ryan Busch, general studies

NEW MEXICO

LAS CRUCES – Leticia Maxwell, general studies

TEXAS

DALLAS – Deon Barrett, general studies

BACHELOR OF APPLIED ARTS AND SCIENCES
OKLAHOMA

LAVERNE – Luis Jimenez, technical management

BACHELOR OF ARTS EDUCATION
OKLAHOMA

Enid – Matthew Reed, social science

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION
OKLAHOMA

ALINE – Ethan Sacket, business administration

BEAVER – Averi Lansden, business administration

BLACKWELL – Shelia Logan, accounting and business administration

ENID – Olivia Andrews, accounting; Heather Bronaugh, accounting; Amy Lalicker, business administration; Patricia Lopez, accounting

KANSAS – Rhianna Chesser, accounting

LAHOMA – Emilie Reames, business administration

OCHELATA – Morgan Welch, business administration

PONCA CITY – Erica Fetters, business administration; Jake Lee, business administration; Bonnie Nash, business administration

WOODWARD – Nathan Hale, accounting

YUKON – Frederick Blake Dunlap, business administration

ARIZONA

PAGE – Saria Darrow, business administration

ILLINOIS

QUINCY – Kayla Wilson, business administration

IOWA

EMMETSBURG – Dillon Van Oosbree, business administration

KANSAS

KIOWA – Clarissa Murphy, business administration

SOLOMON – Parker Base, business administration

UDALL – Ricky Yaussi, business administration

OHIO

BALTIC – Sierra Mullet, business administration

BACHELOR OF MUSIC
OKLAHOMA

WAYNOKA – Katherine Blair

ILLINOIS

CHICAGO – Mikayla Carpenter

BACHELOR OF SCIENCE 
OKLAHOMA

ALVA – Rafferty Brown, psychology; Chase Jones, psychology; Joshua Nichols, computer science

BARTLESVILLE – Isabella Hardester, criminal justice

BILLINGS – Bailey Stoll, psychology

CHEROKEE – Andrea Corr, psychology; Eugene Highfill, psychology

COVINGTON – Emily Franke, agriculture

ENID – Hudsyn Childs, health and sports science education; Mariah Ramsey, psychology; Jacob Steckbeck, computer science; Zarah Whitfield, psychology; Colton Wichert, agriculture

FAIRVIEW – Peyton Lucas, psychology

FORGAN – Siona Walsh, biology

GARBER – Mason Monsees, criminal justice; Dustin Nagel, criminal justice

GUYMON – Diana Rojo, chemistry

HASKELL – Colton Kropf, agriculture

HOPETON – Christina Porter, psychology

JAY – Alexia Taylor, health and sports science education

JET – April Burchfiel, biology

KINGFISHER – Tanner Rutledge, health and sports science education

LAVERNE – Duncan Brown, chemistry; Trayven Kirkhart, agriculture

LEEDEY – Ashton Carman, biology

MIDWEST CITY – Brendan Brown, criminal justice

MORRIS – Stetson May, agriculture

MUSKOGEE – Jessi Bynum, health and sports science education

OKEENE – Brayden Wilson, psychology

OKLAHOMA CITY – Keyairrie Coulter, health and sports science education

PERRY – Easton Maxwell, health and sports science education; Beverly Singmaster, organizational leadership

PONCA CITY – Kimberly Angle, psychology; Tyler Bishop, computer science; Shelia Lablue, psychology; Sarah Rose, psychology

POND CREEK – Jaicee Stinson, health and sports science education

PURCELL – Daytin Christian, agriculture

RINGWOOD – Nicholas Nakvinda, biology

SWEETWATER – Colton Reed, computer science

TONKAWA – Kianna Delodge, criminal justice

TULSA – Kaleb Bethel, criminal justice

WANN – Bradley Ralph, agriculture

WAYNOKA – Logan Meriwether, mass communication; Draven Smith, mass communication

WOODWARD – Andrew Hinkle, computer science; Denver Howard, computer science; Haley Persons, psychology; Dustin Swallow, criminal justice

CALIFORNIA

REDLANDS – Jada Overby, health and sports science education

RESEDA – Ryan Willingham, psychology

COLORADO

AURORA – David Thornton, mass communication

BRANSON – Sean Doherty, mass communication

BRISTOL – Wacey Dorenkamp, chemistry

FORT COLLINS – Colby Carlson, health and sports science education

LAS ANIMAS – Jaxon Spady, agriculture

KANSAS

COLDWATER – Lane Haas, agriculture

GREAT BEND – Alma Garay, health and sports science education

HAYSVILLE – Leah Darnell, mass communication; Blake Manuel, health and sports science education

KINGMAN – Claire Theis, biology

LIBERAL – Reyna Gonzalez, health and sports science education

LINDSBORG – Kate Deterding, health and sports science education

WELLINGTON – Jace Lowe, health and sports science education

WICHITA – Dayton Driskill, biology

LOUISIANA

VINTON – Michael Sion, health and sports science education

MASSACHUSETTS

DUXBURY – Brendan Kates, health and sports science education

MISSOURI

CRANE – Jenna Scroggins, agriculture

ST. LOUIS – Mya Johnson, health and sports science education; Kyrell Roberts, health and sports science education

HARRISONVILLE – Jace Rutledge, agriculture

NEVADA

GARDNERVILLE – Caitlyn Bidart, health and sports science education

TEXAS

BOERNE – Benjamin Baker, chemistry

DALLAS – Makayla Barrientos, biology

FOLLETT – Taylor Lusk, health and sports science education

FORT WORTH – Justin Gordon, criminal justice

HOUSTON – Denzel Davis, health and sports science education; Cayla Smither, health and sports science education

KINGWOOD – Sean Rydell, health and sports science education

LUCAS – Dakota Michaels, biology

MARQUEZ – Kaydee Honeycutt, chemistry

MAYPEARL – Tyler Berryhill, chemistry

TEXAS CITY – Xavier Woodkins, criminal justice

THE COLONY – Blake Hoffman, health and sports science education

WYLIE – Cameron White, computer science

WYOMING

CHEYENNE – Zane Thompson, agriculture

NEPAL

KATHMANDU – Niraj Khatri, computer science

FRANCE

CHAILLOUÉ – Jessalyn Rivet-Tissot, biology

NORWAY

OSLO – Kevin Ford, health and sports science education and mass communication

BACHELOR OF SCIENCE EDUCATION

OKLAHOMA

BOISE CITY – Johnna Roberts, elementary education

PONCA CITY – Andrea Storm, early childhood education

RALSTON – Bailey Goad, elementary education

TONKAWA – Steven Pfluger, health and sports science education

WOODWARD – Shealynn Coffey, early childhood education; Karen Hernandez, early childhood education; Nikki Wadkins, early childhood education

MISSOURI

CHILHOWEE – Abby Swope, early childhood education

UTAH

COLLINSTON – Marckee Belliston, special education

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING
OKLAHOMA

BLACKWELL – Caitlin Harris

DACOMA – Jentrey Lancaster

EDMOND – Alexis Long

ENID – Noelle DiFulvio; Breanna Johnson; Camerann Johnson; Jessica Johnson

HENNESSEY – Charli Beard

KONAWA – Sheridan Duncan

LEEDEY – Farah Proffitt

MOORELAND – Carli Russo

PERKINS – Jamee Ramsey

PONCA CITY – Caley Sharp

TONKAWA – Debra Hawkins

WOODWARD – Olivia Denney; Natalie Fierstos; Jessica Hammack; Angela Waggoner

KANSAS

LIBERAL – Angelica Rangel

SOUTH DAKOTA

HERMOSA – Meghan Corr

BACHELOR OF SOCIAL WORK
OKLAHOMA

BLACKWELL – Jamie Metcalf

ENID – Mazzy Priest, Rebecca Wasson

HILLSDALE – Scott Messenger

WOODWARD – Isis Lair, Wynter Standridge

MISSOURI

RAYMORE – Sydnee Miller

-NW-

 



Northwestern Oklahoma State University

709 Oklahoma Blvd., Alva, OK 73717
Phone: (580) 327-1700

© 2008-2021 Northwestern Oklahoma State
University. All Rights Reserved.

Mission Statement

Northwestern Oklahoma State University provides quality educational and cultural opportunities to learners with diverse needs by cultivating ethical leadership and service, critical thinking and fiscal responsibility.

Proud Member of RUSO