Northwestern's fall commencement ceremony to be held Dec. 8

November 21, 2019

2018 Fall Commencement

Fall commencement at Northwestern Oklahoma State University will be held at 3:30 p.m. on Sunday, Dec. 8, in Percefull Fieldhouse.

Dr. Chan Hellman of Tulsa, a 1989 graduate and founding director for the Hope Research Center, will deliver the commencement address.

Hellman holds a bachelor’s degree in psychology, a master’s degree in experimental psychology and a Ph.D. in quantitative psychology. He has numerous scholarly publications in scientific journals, technical reports, books and has presented his research at both national and international conferences.

Hellman teaches master’s and doctoral level students at the University of Oklahoma primarily in the areas of positive psychology, research methods and statistics. 

Music will be provided by the Ranger symphonic band under the direction of Michael Seth Cudd, instructor of music and director of bands.

A reception honoring the graduates will immediately follow the ceremony and be held in the Student Center Ballroom.

A live stream of the fall commencement can be found at: www.YouTube.com/NWOSURangers

Eighty three students are candidates to receive bachelor’s degrees. Twenty candidates will receive master degrees–11 will receive Master of Education degrees, six will receive Master of American Studies degrees, two will receive a Master of Counseling Psychology degree and one will receive a Master of Science degree.

Fifteen students receiving bachelor’s degrees will graduate with honors. Students with cumulative grade point averages between 3.70 and 3.79 are designated cum laude, those with GPAs between 3.80-3.89 are magna cum laude and those above 3.90 are summa cum laude.

Those honor graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

SUMMA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA – Aaron Pierce, Bachelor of Music Education in vocal; Jacqueline Ruhl, Bachelor of Arts in political science

BALKO – Morgan Morris, Bachelor of Science in agriculture

BLACKWELL – Megan Brown, Bachelor of Science in Education in elementary education

SEILING – Brittani Cloyd, Bachelor of Science in psychology

VICI – Katelyn Pierce, Bachelor of Music Education in vocal

TEXAS

JEWETT – Kaitlyn Robinson, Bachelor of Science in psychology

MAGNA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ENID – Jerod Clark, Bachelor of Science in psychology

GARBER – Trenton Harmon, Bachelor of Arts in Education in social science

MIAMI – Cristy Edens, Bachelor of Science in Nursing

WAYNOKA – Sarah Castillo, Bachelor of Science in Education in elementary education

WOODWARD – Amber Acosta, Bachelor of Science in criminal justice

CUM LAUDE

OKLAHOMA

ARNETT – Bailey Chavez, Bachelor of Science in Education in elementary education

BURLINGTON – Alysson Stewart, Bachelor of Science in biology-health science option

WAYNOKA – Colton Budy, Bachelor of Science in agriculture

Listed below are those receiving a master’s degree followed by bachelor’s degree graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

MASTER OF ARTS IN AMERICAN STUDIES

OKLAHOMA

CHEROKEE – Connor McGee

DURANT – Alyssa Bowen

ENID – BreAnna Winegarden

FAIRVIEW – Erin Davis

TEXAS

IOWA PARK – Mickey Jordan

MASTER OF COUNSELING PSYCHOLOGY

OKLAHOMA

MORRISON – Amanda Lalman

SEILING – Zachery Helterbrake

MASTER OF EDUCATION

OKLAHOMA

ALVA – Emily Beard, adult education management and administration; Rance Castleberry, adult education management and administration

CHEROKEE – Keela Patterson, educational leadership

GARBER – Gerald Parker, educational leadership

GOODWELL – Amber Hollis-Fesmire, adult education management and administration

JET – Jennifer Webster, educational leadership

PERRY – Desi Rice, adult education management and administration

VICI – Kody Hookstra, curriculum and instruction  

WOODWARD – Samantha Hickman, curriculum and instruction

KANSAS

BUCKLIN – Haylie Pegelow, adult education management and administration

TEXAS

HIDALGO – Melissa Brown, adult education management and administration

MASTER OF SCIENCE

OKLAHOMA

BLACKWELL – Chad Woods, general psychology

BACHELOR OF ARTS

OKLAHOMA

ENID – Kayla Timmons, general studies

FORT SUPPLY – Penny Kemph, general studies

PONCA CITY – Jaden Hawkins, general studies; William Monks, general studies; Elizabeth Post, general studies; Sean Smethers, general studies

WOODWARD – Jack Servis, history

MINNESOTA

MILAN – Aundrea DuFrane, general studies

TEXAS

SANGER – Edward Garza, general studies

BACHELOR OF ARTS EDUCATION

OKLAHOMA

HINTON – Karly Murray, English

WOODWARD – Clinton Shelton, social science

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION

OKLAHOMA

BLACKWELL – Clinton Muret, accounting

ELGIN – Davida Carr

PAWHUSKA – Sage Allen

SHATTUCK – Karly Gillispie, accounting

SEMINOLE – Jordan Taylor

SHARON-MUTUAL – Morgan Phillips, accounting

VICI – Nikki Morris

WAYNOKA – Weston Hill

INDIANA

FORT WAYNE – Derrick Moore Jr.

OHIO

AKRON – Michelle Houston

MINNESOTA

MINNEAPOLIS – Kyle Satek, accounting

TEXAS

PORTER – Brooklynn Hesson

BACHELOR OF SCIENCE

OKLAHOMA

ALVA – Tatum Honer, health and sports science education; Bryant Venosdel, mass communication

BRISTOW – Clarissa Wiley, biology-health science option and chemistry

CARMEN – Capri Gahr, mass communication

DACOMA – Trevor Johnson, health and sports science education

ELGIN – Abbie McKenzie, agriculture

ENID – Shannon Grimes, psychology; Marrissa Rucker, psychology; Emily Williams, psychology

FORT SUPPLY – Braxton Kornele, agriculture

LUTHER – Maurice Wright Jr., health and sports science education

NEWKIRK – Sally Montgomery, psychology

NORMAN – Mary-Elisabeth Brock, psychology

TECUMSEH – Blake Kennedy, agriculture

TONKAWA – Sandra Eguia, psychology

TULSA – Emmet Spencer, health and sports science education; Christopher Turner, computer science

WAUKOMIS – Sage Lamunyon, agriculture

WAYNOKA – Bailey Rankin, mass communication

WOODWARD – Anthony Arnold, criminal justice

ARIZONA

PHOENIX– Luis Mendoza III, health and sports science education

CALIFORNIA

CHOWCHILLA– Sebastian Escalante, biology

MONROVIA – Derek Blow, mathematics

COLORADO

COLORADO SPRINGS – Rhys Trousdale, chemistry; Summer White, health and sports science education

KANSAS

CONWAY SPRINGS – Leslie Wilson, psychology

DODGE CITY – Shelby Robertson, agriculture

GEUDA SPRINGS – Nathan Butler, agriculture

TEXAS

PFLUGERVILLE – Kalea King, criminal justice

CANADA

HIGH RIVER, ALBERTA – Riley Westhaver, agriculture

BACHELOR OF SCIENCE EDUCATION

OKLAHOMA

CHEROKEE – Tanner Bowman, natural science education

ENID – Brannon Robinson, elementary education; Morgan Webb, elementary education

FAIRVIEW – Kelcie Hainley, elementary education

GOLTRY – Tiffany Guffy, elementary education

KINGFISHER – Lainey Coldren, special education

PONCA CITY – Kirstie Coffman, elementary education

THOMAS – McKenzie Billy, elementary education 

YUKON – Jennifer Cortez, elementary education

BACHELOR OF NURSING

OKLAHOMA

EDMOND – Emily Cooper, Emily Shaw

ENID – Karry Easterly

ROSE – Stacy Trimble

KANSAS

CUNNINGHAM – Megan Strohl

-NW-

                    FOR IMMEDIATE RELEASE               
Erin Davis, University Relations Specialist
eedavis@nwosu.edu 580-327-8480



Northwestern Oklahoma State University

709 Oklahoma Blvd., Alva, OK 73717
Phone: (580) 327-1700

© 2008-2019 Northwestern Oklahoma State
University. All Rights Reserved.

Mission Statement

Northwestern Oklahoma State University provides quality educational and cultural opportunities to learners with diverse needs by cultivating ethical leadership and service, critical thinking and fiscal responsibility.

Proud Member of RUSO