Northwestern Announces Spring Commencement Exercises May 7

April 25, 2022

Spring commencement exercises at Northwestern Oklahoma State University will be held at 10:30 a.m. Saturday, May 7, at Ranger Field.

Dr. Cheryl Evans, a 1992 Northwestern graduate originally from Cherokee and president emeritus of Northern Oklahoma College, will be speaking at the commencement.

In case of inclement weather, the spring commencement exercises will be held in Percefull Fieldhouse.

Music will be provided by the Ranger symphonic band under the direction of Dr. Michael Black, director of bands and assistant professor of music.

A reception honoring the graduates will immediately follow the ceremony and be held at the north end of Ranger Field. The reception is open to all graduates, families, friends and employees to congratulate the graduates. In case of inclement weather, the reception will be held in the Student Center Commons.

The parking tiers on the south end will be available for people to park and watch the ceremony from their vehicles. The tier parking is first-come-first-serve availability unless handicap parking is needed. Handicap parking will be available on the first tier. 

Seven candidates will receive Doctor of Nursing Practice degrees.

Twenty-nine candidates will receive master's degrees, 13 will receive Master of Education degrees, nine will receive Master of Counseling Psychology degrees, four will receive a Master of Science in General Psychology degree, and three will receive Master of Arts in American Studies degrees.

A total of 233 candidates will receive bachelor’s degrees with 37 graduating with honors. Students with cumulative grade point averages between 3.70 and 3.79 are designated cum laude, those with GPAs between 3.80-3.89 are magna cum laude, and those­­ above 3.90 are summa cum laude.

A live internet stream of the graduation can be found at: www.youtube.com/NWOSURangers.

Doctoral graduates and their hometowns are as follows:

DOCTOR OF NURSING PRACTICE

OKLAHOMA

ADA – Tosha Wilson

SAND SPRINGS – Margaret Rosales

SPENCER – Mekale Chapple

YUKON – Sharon Benigar

KANSAS

WICHITA – Ashley Herzet; Madison Reed

TEXAS

FRISCO – Naa Osei-Bempong

Master’s graduates, their degrees and their hometowns are as follows:

MASTER OF ARTS IN AMERICAN STUDIES

OKLAHOMA

ENID – Emily Williams

TULSA – Parker Rehorn

TEXAS

FRISCO – Harrison Park

MASTER OF COUNSELING PSYCHOLOGY

OKLAHOMA

ENID – Jerod Clark, Wendy Fortner

LAMONT – Madison Green

NEWKIRK – Sally Dillon

PONCA CITY – Whitney Schneeberger

SEILING – Brittani Helterbrake

WOODWARD – Taylor Farley

KANSAS

GODDARD – Dakota Driskill

MINNESOTA

CEYLON – Tammy Otero

MASTER OF EDUCATION
OKLAHOMA

ALVA – Sadie Bier, adult education management and administration; Kelsey Martin, adult education management and administration; Amy Melton, adult education management and administration

HENNESSEY – Brett Barnes, educational leadership

STROUD – Bailie Gooch, adult education management and administration

WOODWARD – Pamela Foster, adult education management and administration

ARIZONA

PEORIA – Austin Thomason, adult education management and administration

QUEEN CREEK – Kaleb Honea, adult education management and administration

FLORIDA

JACKSONVILLE – Romello Bentley, adult education management and administration; Donald Merritt

SOUTH DAKOTA

COLOME – Gregory Uribe, adult education management and administration

TEXAS

DUNCANVILLE – Aharon Barnes, adult education management and administration

CANADA

HIGH RIVER – Riley Westhaver, adult education management and administration

MASTER OF SCIENCE IN GENERAL PSYCHOLOGY

OKLAHOMA

DAVIS – Apera Tobiason

ENID – Cally Winburn

OKLAHOMA CITY – Elijah Parks

SOUTH DAKOTA

BROOKINGS – Madeline Reed

Bachelor’s graduates, their degrees and hometowns are as follows:

SUMMA CUM LAUDE
OKLAHOMA

ENID – Barbara McPherson, Bachelor of Social Work; Kayla Olson, Bachelor of Science in Nursing; Erin Perkins, Bachelor of Science in biology

KINGFISHER – Andrea Jimenez, Bachelor of Science Education in elementary education; Maria Jimenez, Bachelor of Science Education in early childhood education

KINGSTON – Kes Reeves, Bachelor of Science in health and sports science education

NEWKIRK – Katelyn Schieber, Bachelor of Science Education in elementary education

OWASSO – Shelby Gibbs, Bachelor of Science in psychology

PONCA CITY – Katrina Crossland, Bachelor of Science Education in early childhood education

TERLTON – Kaylea Brown, Bachelor of Science in mass communication

WAYNOKA – Yamila Galindo, Bachelor of Business Administration in accounting

ARKANSAS

BENTONVILLE – Alissa Carlson, Bachelor of Social Work

KANSAS

EUREKA – Madison Dehlinger, Bachelor of Science in psychology

WICHITA – Margaret Peterson, Bachelor of Science in chemistry

MAGNA CUM LAUDE

OKLAHOMA

ALVA – Thomas Beiswanger, Bachelor of Science in agriculture

BUFFALO – Brady Bowles, Bachelor of Science in psychology

ENID – Aleyna Archer, Bachelor of Science in Nursing; Bailey Brown, Bachelor of Science in health and sports science education; Julie Mayer, Bachelor of Social Work

KAW CITY – Daniel Pappan, Bachelor of Arts in political science

PERRY – Dawson Maxwell, Bachelor of Science in criminal justice

PONCA CITY – Kailei Settle, Bachelor of Science in Nursing

TEXAS

FOLLETT – Tyler Gregory, Bachelor of Arts in political science

CUM LAUDE

OKLAHOMA

BURNS FLAT– Caitlin Johnson, Bachelor of Science in Nursing

CHANDLER – Britni Stewart, Bachelor of Science Education in agriculture education

CLEVELAND – Katherine Perry, Bachelor of Business Administration in accounting

COVINGTON – Victoria Vandiver, Bachelor of Science in Nursing

EDMOND – Garrett Crone, Bachelor of Science in criminal justice  

LONGDALE – Rachel Beaver, Bachelor of Social Work

MOORELAND – Jewel Shepherd, Bachelor of Social Work

NEWKIRK – Halie Hawkins, Bachelor of Science in Nursing

RINGWOOD – Melissa Perez, Bachelor of Science in biology

SEILING – Jasetin Nelson, Bachelor of Business Administration in accounting

SHATTUCK – Carli Bullard, Bachelor of Arts in general studies

KANSAS

PROTECTION – Kailynn Martin, Bachelor of Social Work

MISSOURI

HOWARD CITY – Jessica Thompson, Bachelor of Science in agriculture

TEXAS

QUINLAN – Ariel Forsyth, Bachelor of Social Work 

BACHELOR OF ARTS 
OKLAHOMA

ALVA – Cameron Gaisford, general studies; Miriam Hicks, general studies

ENID – Kaitlin Combest, political science; Tracie Lawson, general studies; Andrea McMurry, history; Megan Nault, general studies; Mishael Ned, general studies

FAIRFAX – Wyatt Asher, general studies; Sondra Lytle, general studies

FREEDOM – Luke Bolar, general studies

JONES – Logan Amsler, general studies

MEDFORD – Serena Kilian, general studies

MOORELAND – Brian Spade, general studies

PONCA CITY – Alicia Amaya, general studies; Lottie Craig, general studies; Laura Windom, sociology

RINGWOOD – Sydney Endsley, speech and theatre

TAHLEQUAH – Savannah Francis, political science; Angel Marshall, English

TONKAWA – Yvonne Jensen, sociology

COLORADO

DENVER – Ravel Moody, general studies

KANSAS

WICHITA – Maleah Schmitz, general studies

TEXAS

CALALLEN – Samuel Gentry, general studies

EL PASO – Alexa Leyva, political science

JONES CREEK – Lauri Mikel, general studies

LOVELADY – Da’mario Mattingly, general studies

BACHELOR OF ARTS EDUCATION
OKLAHOMA

BUFFALO – Noble Buckhaults, social science

FAIRVIEW – Cody Slater, social science

PONCA CITY – Ian Rand, English

WOODWARD – Yamil Ortega, English

KANSAS

CONWAY SPRINGS – Mary Berntsen, social science

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION
OKLAHOMA

BEAVER – Bailey Judd, business administration

BURLINGTON – Jaden Lewis, accounting

CHEROKEE – Frances Mustard, business administration

DUNCAN – Madison Masch, business administration

ENID – Amy Lalicker, business administration; Braylee Stute, business administration; Alex Yanez, accounting

HOOKER – Jose Amador, accounting

MCLOUD – Leigh Zaepfel, business administration

OKARCHE – Kinsey Neiderer, business administration

PONCA CITY – Haley Crowder, business administration; Joey Luis, business administration; Cierra Warner, business administration

POND CREEK – Zachary Davis, accounting; Tiarra Tefft, accounting

SAPULPA – Jordan Basham, accounting

SHIDLER – Katie Surber, business administration

WAYNOKA – Jeffrey Selvey, business administration

WOODWARD – Tyann Purvis, accounting

YUKON – Kayla Sowell, business administration

ARIZONA

GILBERT – Matthew Caputo, business administration

KANSAS

DANVILLE – Courtney Larson, accounting and business administration

TEXAS

ALEDO – Lindsey McElroy, accounting

WACO – Victoria Vasquez, business administration

WELDON – Colt Robinson, business administration

COLOMBIA

BUCARAMANGA – Juan Angarita Rueda, business administration

BACHELOR OF MUSIC
OKLAHOMA

WOODWARD – Angie Aguilera

BAHAMAS

GEORGE TOWN – Jeffery Cher-Aime

BACHELOR OF SCIENCE 
OKLAHOMA

ALVA – Kathryn Baugh, biology and chemistry; Brianna Carver, psychology; Cole Koppitz, agriculture; Jack Louthan, health and sports science education; Cade Madsen, health and sports science education; Shannon Nesseralla, mass communication; Allison Seevers, biology; Ethan Swanson, computer science

BALKO – Austin Morton, mass communication

BEAVER – Devyn Lansden, mass communication; Natalie Linville, biology; Kolby McDonald, health and sports science education

BLACKWELL – Miguel Sanchez, criminal justice

BRISTOW – Reginald Hinson Jr., health and sports science education; Wyatt Vanorsdol, agriculture

CALUMET – Condry Carnott, criminal justice

CHANDLER – McKenna Solberg, health and sports science education

CHELSEA – Jonathan Leonard, agriculture

CLEO SPRINGS – William Cosper, mathematics

COPAN – Samuel Lannan, agriculture

EDMOND – Victor Cruz, chemistry

EL RENO – Payton Haskins, health and sports science education

ELK CITY – Diquan Bradford, health and sports science education

ENID – Devin Fulgham, biology; Klaire Hopkins, psychology; Jonathan Mollica, computer science; Nicole Morse, psychology; Banesa Orozco, psychology; Julie Ortiz, psychology; Courtney Schlarb, psychology; Brett Thornton, health and sports science education; Jennifer Woods, psychology; Laura Zappala, psychology

FREEDOM – Chase Finnell, agriculture; Iridian Herrera, agriculture

GUTHRIE – Brianna Berryman, biology

HELENA – Kolton Fishback, mass communication

HENNESSEY – Steven Mitchell, psychology

LUCIEN – Tyler Cronister, criminal justice

MARSHALL – Laney Cook, mass communication; Nichole Vogel, computer science

MUSTANG – Dawson Tidaback, health and sports science education

MUTUAL – Tucker Huffman, agriculture

NOBLE – Reagan Allen, health and sports science education

PAWNEE – Katherine Barger, agriculture

PONCA CITY – Jacob Bosworth, computer science; Jennifer Settles, criminal justice

SHATTUCK – Eric Chaffin, computer science

TALOGA – Diane Todd, psychology

TECUMSEH – Kalie Johnson, health and sports science education

TEXHOMA – Calvin Allard, agriculture

TONKAWA – Emma Dice, psychology; Arturo Vasquez, health and sports science education

TUTTLE – James Eddy, psychology

WAYNOKA – Curan Olson, agriculture; Chase Zook, agriculture

WOODWARD – Rosalee Castillo, health and sports science education; Kari Castor, chemistry; Kaley Patterson, agriculture

CALIFORNIA

LOS ANGELES – Adriana Guel, psychology

SANTA CLARA – Silvia Lopez, criminal justice

COLORADO

LAMAR – Samuel Adams, computer science

FLORIDA

BROOKSVILLE – Louis Miele, psychology

MIAMI – Wilfod Louis, computer science

HAWAII

PAIA – Kailani Kealoha, biology

KANSAS

ALMA – Reed Murray, agriculture

COLDWATER – Kelsey Hackney, health and sports science education; Cali McGuire, criminal justice

LOUISIANA

NEW ORLEANS – Damon Williams Jr., health and sports science education

MASSACHUSETTS

BRAINTREE – Scott Creedon, health and sports science education

NEBRASKA

AUBURN – Denton Oestmann, agriculture

NEVADA

HENDERSON – Morgan Laneve, health and sports science education

LAS VEGAS – Alyssa Nunez, health and sports science education

NEW MEXICO

ARTESIA – Beau Kelley, agriculture

NORTH CAROLINA

CONCORD – Chase Orrock, health and sports science education

NORTH DAKOTA

CARRINGTON – Cedar Anderson, health and sports science education

OREGON

GRANTS PASS – Daryn Kleynhans, health and sports science education

TEXAS

ANDREWS – Cody Hada, agriculture

CLARENDON – Joshua Cobb, health and sports science education

DALLAS – Terry Atta-Peters, health and sports science education

GAINESVILLE – Calion Baker, health and sports science education

HOUSTON – Jaizac Garcia, computer science; Chima Ozz, health and sports science education

LUFKIN – Hannah Scoggin, biology

MAGNOLIA – Kyler Harris, health and sports science education

CANADA

LONE PRAIRIE – Kelsey Drinkall, agriculture

GHANA

ACCRA – Edwin Yemoh, computer science

JAPAN

TOKYO – Yugo Hamakawa, health and sports science education

NEPAL

KATHMANDU – Anuj Shrestha, computer science

BACHELOR OF SCIENCE EDUCATION

OKLAHOMA

BURNS FLAT – Morgan Villarreal, early childhood education

CANTON – Abbigael Ford, elementary education

CLAREMORE – Cassidy Bronson, agriculture education

HILLSDALE – Carissa Streck, elementary education

JET – Hunter Row, early childhood education

LAMONT – Codi Walker, early childhood education

TONKAWA – Julie Levings, early childhood education and elementary education

KANSAS

WINFIELD – Kimber Taylor, elementary education

TEXAS

ALVARADO – Canon Arnold, health and sports science education

DENMARK

SILKEBORG – Stine Kristensen, early childhood education

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING
OKLAHOMA

ALVA – Jesus Arizmendi

ARNETT – Calli Lewis; Courtney Scott

BLAIR – Adria Lujan

CRESCENT – Hunter Wood

CUSHING – Mikayla Woods

DOVER – Evelyn Hernandez

ENID – Carys Delaplane; Yunuen Molina; Jake Scott; Ybet Vargas; Vianca Zubia

FARGO – Melissa Bancroft

KREMLIN – Veronica Chattam

LAVERNE – Kyle Birch

MEDFORD – Makenna Montgomery

OKLAHOMA CITY – Chelsea Crider

PONCA CITY – Cassie Chavez; Amber Hernandez; Cassandra Mead; Mitzi Pemberton

STILLWATER – Alexia Geer; Kelley Kirkpatrick

WAUKOMIS – Hannah Poage

WOODWARD – Candyce Marmolejo; Stephanie Haddock

KANSAS

ANTHONY – Sydney Hamill

TEXAS

CANYON – Ashlie Wilhite

BACHELOR OF SOCIAL WORK
OKLAHOMA

ENID – Elizabeth Dennett; Perla Fonseca Torres; Brandy Wickersham

GLENPOOL – Brianna Wisby

WOODWARD – Katie Gardner

KANSAS

GARDEN PLAIN – Krissie May

KIOWA – Kori Salinas

-NW-



Northwestern Oklahoma State University

709 Oklahoma Blvd., Alva, OK 73717
Phone: (580) 327-1700

© 2008-2022 Northwestern Oklahoma State
University. All Rights Reserved.

Mission Statement

Northwestern Oklahoma State University provides quality educational and cultural opportunities to learners with diverse needs by cultivating ethical leadership and service, critical thinking and fiscal responsibility.

Proud Member of RUSO