Northwestern's Natural Science Department plays host to Regional Science Fair; winners announced

Alva
| More

Northwestern's Natural Science Department plays host to Regional Science Fair; winners announced

March 8, 2016

Beatriz Penaflor of ShattuckGrand Champion Beatriz Penaflor of Shattuck will present her project at the Intel International Science and Engineering Fair in Phoenix, Arizona, May 8-13.

More than 80 junior high and high school student projects from Aline-Cleo, Fairview, Gage, Shattuck, Taloga, Vici and Waynoka were on display at Northwestern Oklahoma State University for the Annual Regional Science Fair filling the Student Center Ballroom and Ranger Room on Thursday, March 3.

Students qualifying for state will take their projects to the Oklahoma State Science & Engineering Fair held March 31-April 1 at East Central University in Ada.

Beatriz Penaflor of Shattuck will present her project, “Alcohol Based and Non-Alcohol Based Hand Sanitizer,” at the Intel International Science and Engineering Fair in Phoenix, Arizona, May 8-13. Only students in grades 9 through 12 are eligible for the International Fair.

The students are broken down into Division I for grades 10 through 12, Division II for grades seven through nine and Division III for grade six.

All winners listed by division, category, name, town and project are as follows:

Broadcom Masters Nominees 6th-8th grades: Addie Swanson of Shattuck, “Kidney Cones”; Donald Blalock of Waynoka, “What Bubble Gum Blows the Biggest Bubble?”

Grand Champion: Beatriz Penaflor of Shattuck, “Alcohol Based and Non-Alcohol Based Hand Sanitizer”

Division I, Reserve Champion: Alexandria Madden, Baily McCormick and Navi Nance of Vici, “To Learn or Not To Learn”

Division II, Grand Champion: Addie Swanson of Shattuck, “Kidney Cones”

Division II, Reserve Champion: Lindy Munsell and Kylan Watkins of Vici, “Would You Eat It?”

Scholarship WinnersNorthwestern Senior Scholarship Winners are (left to right) 1st place April Kendrick of Fairview; 2nd place Shanna Lamle of Fairview; and 3rd place, Darian Nance of Vici.

Three students were awarded Northwestern senior scholarships to be used toward tuition at Northwestern during their freshman year. Those recipients are: Darian Nance of Vici, “Are You at Risk?”; Shanna Lamle of Fairview, “Trending of Accuracy”; and April Kendrick of Fairview, “Breaking Hair.”

International Science and Engineering Fair qualifier is Beatriz Penaflor of Shattuck, “Alcohol Based and Non-Alcohol Based Hand Sanitizer.”

Other category winners and their projects are as follows:

Botany, Division II: 1st – Hagan Sprouse, “Grasping at Straw”; 2nd – Clay Hunter, “Talking to Plants”; 3rd – Anthony Ramirez, “Red vs. Orange vs. Blue”; and Honorable Mention – Hunter Fox, “Do Plants Need Water to Survive?”

Chemistry, Division II: 1st – Addie Swanson, “Kidney Cones”; 2nd – Mattie Pitts, “The Effect of Soft Drinks on Chalk”; 3rd – Destiny Williams, “Effect of Temperature on Viscosity”; and Honorable Mention – “Faith Walton, Elephant Toothpaste”

Earth/Space, Division II: 1st - Blake Oldham, “Erosion: A Comparative Study”

Energy and Transportation, Division II: 1st – Mason Pepper, “Will Water and Oil Mix”; 2nd – Zane Bohnet, Pheonix Marshall and Karissa Springer, “Ice, Ice, Baby”; 3rd – Madelyn Holt, “Keeping Cool”; and Honorable Mention – Megan Ryel, “Different Pans, Different Cookies”

Engineering and Computer Science, Division I: 1st - April Kendrick, “Breaking Hair”

Engineering and Computer Science, Division II: 1st – Sarah Kienzle, “What is Heated Faster Brown Glass Baking Dish or Clear Glass Dish”; and 2nd – Chayden Howard, “Does Temperature Affect How Glue Adheres to Objects?”

Environmental, Division II: 1st – Arlis Bradley, “Evaporation Rate of Water”; 2nd – Daz Weyrick, “Algae Growth in Plastic Water Buckets”; and 3rd – Patrick Anson, “Which Type of Root System Will Stop Erosion”

Math/Physics, Division II: 1st – Donald Blalock, “What Bubble Gum Blows the Biggest Bubble?”; 2nd – Abbey Hughen and Morgan McGaha, “Hit It! Rip It!”; and 3rd – Brenna Morris, “The Geometry of Banking a Basket”

Math/Physics, Division III: 1st – Braylee Jones, “Blow it Up!”; 2nd – Tawni St. Clair, “How Much Salt Does It Take to Float an Egg?”; and 3rd – Jazmon Nantz, “Will Sugar or Salt Crystals Grow Faster?”

Medical/Health, Division I: 1st – Shanna Lamle, “Trending of Accuracy”; 2nd – Darian Nance, “Are You at Risk?”; and 3rd – Jenna Brooks, “Vet Clinic Sanitation”

Medical/Health, Division II: 1st – Linsey Fisher, “Rethink Your Drink”; 2nd – Kaila Pratt, “Citrus Fruits and Ascorbic Acid Amounts”; 3rd – Christian Smith, “Comparison of the Neutralizing Affect of the Active Ingredients in Antacids”; and Honorable Mention – Stormy Beckwith, Kayleigh Rauch and Conner Wise, “How Braces Work”

Microbiology, Division I: 1st – Beatriz Penaflor, “Alcohol Based and Non-Alcohol Based Hand Sanitizer”

Microbiology, Division II: 1st – Lindy Munsell and Kylan Watkins, “Would You Eat It?”; 2nd – Audrey Jones, “Lysol vs. Bleach”; and 3rd – Kloie Haffner, “Eeny, Meeny, Miny, Moe II”

Social/Behavioral, Division I: 1st – Alexandria Madden, Baily McCormick and Navi Nance, “To Learn or Not To Learn”; 2nd – Raquel Lozano, Esmeralda Sarabia, “Face to Face or Face to Screen”; and 3rd – Amy Lara and Jacqueline Pena, “How Big is Your Footprint?”

Social/Behavioral, Division II: 1st – Kaylee Holt, “What Dogs are Fed vs. What They Should Be”; 2nd – Bryson Longhofer and Judd Mason, “Hand-Eye Coordination”; 3rd – Macy Hughen and Ethan Hutchens, “Fear Factor”; and Honorable Mention – Trevor Baxter, “Does Color Affect Taste?”

Zoology, Division I: 1st – Renda Schroder, “Degenerative Affects of Various Liquids on Canine Teeth”; and 2nd – Hunter Nance and Brycee Howard, “Monkeys Under the Sea”

Zoology, Division II: 1st – Cody Fisher, “Is Wool or Wool Fabric Combustible?”; 2nd – Glen McCormick and Taylor Morric, “How Many Times to Turn?”; and 3rd – Duke Kelln, “Frozen vs. Live”

Special award winners and their projects are as follows:

American Psychological Association: Alexandria Madden, Baily McCormick and Navi Nance, all of Vici, “To Learn or Not To Learn

ASM Materials Education Foundation: Addie Swanson, Kidney Cones of Shattuck

ASU Walton Sustainability Solutions Initiative: Hagan Sprouse, Grasping at Straw of Shattuck

Core Bright Idea Award: Arlis Badley of Waynoka, “Evaporation Rate of Water”

MU Alpha Theta: Shanna Lamle of Fairview, “Trending of Accuracy”

Ricoh Sustainable Development Award: Patrick Anson of Taloga, “Which Type of Root System Will Stop Erosion?”

Society for In Vitro Biology: Hunter Nance and Brycee Howard, both of Vici, “Monkeys Under the Sea”

Stockholm Junior Water Prize: Arlis Badley of Waynoka, “Evaporation Rate of Water”

U.S. Air Force - Engineering: Sarah Kienzle of Taloga, “What is Heated Faster Brown Glass Baking Dish or Clear Glass Dish?”

U.S. Air Force - Physical Science: Addie Swanson of Shattuck, “Kidney Cones”

U.S. Air Force - Mathematics and Computer Science: Lindy Munsell and Kylan Watkins, both of Vici, “Would You Eat It?”

U.S. Air Force - Environmental and Life Science: Hagan Sprouse of Shattuck, “Grasping at Straw”

U.S. Metric Association: Beatriz Penaflor of Shattuck, “Alcohol Based and Non-Alcohol Based Hand Sanitizer”

U.S. Navy - Division I: Beatriz Penaflor of Shattuck, “Alcohol Based and Non-Alcohol Based Hand Sanitizer”; April Kendrick of Fairview, “Breaking Hair” Yale Science and Engineering Association: April Kendrick of Fairview, “Breaking Hair”

U.S. Navy - Division II: Addie Swanson of Shattuck, “Kidney Cones”; Lindy Munsell and Kylan Watkins, both of Vici, “Would You Eat It?”

For more information on the Regional Science Fair, sponsored by Northwestern’s Natural Science Department, contact Dr. Steve Maier, department chair and professor of physics, at (580) 327-8562 or sjmaier@nwosu.edu.

-NW-