2010 Roster

Alva / Athletics / Football / 2010 Roster
| More

2010 Ranger Football Roster

No. Name Pos. Ht. Wt. Year Hometown/Previous School
1 Nate Guillory RB 5-8 187 Sr. Houston, Tex./Coffeyville CC (Kan.)
3 Alton Wallace LB 6-1 226 So. Baton Rouge, La./Port Allen HS
4 Keith Barefield Jr. TE 6-2 214 Jr. Victoria, Tex./Victoria Memorial HS
5 Chris Jones DB 5-7 171 Jr. San Jose, Calif./San Jose City Coll. (Calif.)
6 Milton Mitchell DB 5-9 172 So. Houston, Tex./Katy Morton Ranch HS (Tex.)
7 Kent McDonald WR 6-4 222 Jr. Guthrie/Guthrie HS
8 Korey Williams WR 5-11 185 Sr. New Orleans, La./Paul Quinn College
9 Robert Mata P 6-3 185 Sr. West Covina, Calif./Mt. San Antonio Coll. (Calif.)
10 Ryan Markes QB 6-1 179 Fr. Afton/Afton HS
12 Kyle Jech QB 6-3 210 So. Kingfisher/Kingfisher High School
13 Jake Streck QB 6-2 185 Fr. Kremlin/Kremlin-Hillsdale
13 Carlos Cox DB 5-10 170 Fr. East Orange, N.J./Dodge City Comm. Coll.
14 Blaze Blackburn QB 5-11 180 Fr. Waco, Tex./Bosqueville HS (Tex.)
15 Shawndre Sheffield RB 5-10 180 Fr. Damascus, Ga./Miller County HS (Ga.)
16 Blake Heintzelman DB 5-11 174 Jr. Moore/Moore HS
17 Daniel Golden DB 5-10 195 Jr. Fresno, Calif./Southern Oregon
18 Jay Bray DB 6-0 155 Fr. Roanoke, Ala./Handley HS (Ala.)
19 Rocky Nino De Guzman PK 5-11 182 Fr. Leander, Tex./Leander HS (Tex.)
20 Nate Barbee SS 6-0 190 Jr. Royse City, Tex./Royse City HS
21 Edgar Colmenares PK 5-7 168 Fr. Pauls Valley/Pauls Valley HS
22 Michael Ray DB 6-0 157 Fr. Gordon, Ala./Ashford HS (Ala.)
23 Marcus Cooley DB 5-10 190 Jr. Modesto, Calif./Mendocino College (Calif.)
24 Brock Wardlaw SS 5-10 190 So. Okeene/Okeene HS
25 Zenario Shuler DB 5-9 178 Fr. Colquitt, Ga./Miller County HS (Ga.)
26 Erin Banks SS 6-0 230 Jr. Fresno, Calif./Fresno City College (Calif.)
27 Avery Morris WR 5-10 165 Fr. Houston, Tex./Phillis Wheatley HS (Tex.)
29 Jerrad Ware SS 5-11 199 Sr. Savannah, Ga./Windsor Forest HS
30 Brayley Running DB 6-0 186 Fr. Perry/Perry HS
31 Chris Bush WR 6-5 200 Fr. Bay Minette, Ala./Baldwin County HS (Ala.)
32 Andrew King WR 6-2 170 Fr. Bay Minette, Ala./Baldwin County HS (Ala.)
33 Dalton Holliman LB 6-2 205 Jr. Atwood, Kan./Hutchinson CC
34 Jared Jackson RB 5-10 202 So. Moore/Moore HS
36 Blaine Middlecoff TE 6-2 183 Fr. Hoxie, Ark./Hoxie HS
37 Tyler Palacios DB 5-11 162 Fr. Tracy, Calif./St. Mary's HS of Stockton (Calif.)
39 Cheoungsik Woo K 5-11 169 Jr. Bucheon, South Korea/Burlington HS
40 Clayton Smith RB 5-8 206 So. Guthrie/Guthrie HS
41 Jimmy Gomez LB 5-11 220 Sr. Dallas, Tex./Irving Nimitz HS (Tex.)
42 Jonathon Washington RB 5-10 220 Jr. Guthrie/Guthrie HS
43 Rocky Lee LB 6-0 215 Sr. Jonesboro, Ga./Gordon College (Ga.)
44 Clayton Marple LB 6-2 181 Fr. Osage City, Kan./Osage City HS (Kan.)
45 Richard Gunnels LB 5-11 227 Sr. Lovelady, Tex./Lovelady HS (Tex.)
46 Derrick Marks LB 6-1 214 Fr. San Antonio, Tex./John Paul Stevens HS (Tex.)
47 Dustin Parks DE 6-2 230 Fr. Enid/Waukomis HS
48 Augie McCulley DB 5-11 195 Fr. Hennessey/Hennessey High School
50 Zakk Gipson DT 6-2 235 Fr. Pryor/Pryor HS
51 Steven Davis OG 6-6 325 Jr. Perris, Calif./Mt. San Jacinto CC (Calif.)
52 Mason Blake OT 6-5 285 Fr. Lindsay/Lindsay HS
54 Marcus Smith DE 6-0 236 Fr. Alva/Alva HS
55 Stephen Harrison TE 6-1 262 Sr. Dinwiddie, Va./Mt. San Jacinto CC (Calif.)
56 Eric DeVries LB 6-3 255 Jr. Hemet, Calif./ Mt. San Jacinto Coll.
58 Michael Harmon LB 5-11 206 So. Guthrie/Guthrie HS
60 Gene Glenn OC 6-0 265 Fr. Shreveport, La./Evangel Christian Aca. (La.)
61 Jaedan Bersche DE 6-1 240 Fr. Alva/Alva HS
62 Raul Chapa OG 6-2 305 Fr. Houston, Tex./Pasadena HS (Tex.)
63 Matt Lebeda TE 6-1 245 Jr. Medford/Medford HS
64 Darryl Petty  OT 6-4 313 Sr. Memphis, Tenn./Northeast Miss. Comm. Coll.
65 Adam Aguirre OC 6-2 275 Sr. Hennessey/Hennessey HS
66 Daniel Marmon OG 6-1 321 Fr. Temple, Tex./Rogers HS (Tex.)
68 Zach Owen OG 6-4 301 Jr. Eagle, Idaho/Eastern Arizona College
69 Deandre Wynn DE 6-0 233 Fr. Irving, Tex./Cedar Hill HS (Tex.)
70 Parker Loeffelholtz DE 6-2 265 Fr. Ponca City/Ponca City HS
71 Delynn New OT 6-5 240 Fr. Edna, Tex./Edna HS (Tex.)
73 Ryan Gascon OG 6-2 297 Fr. Riverview, Fla./Riverview HS (Fla.)
74 Arturo Olvera OG 6-3 292 So. Houston, Tex./Pasadena HS
75 Geoff Elliott OT 6-5 269 So. Wakita/Wakita HS
77 Ray Grubbs OG 6-6 348 So. Kenner, La./John Curtis Christian School (La.)
78 Dimecus Brown OT 6-5 325 So. Hamilton, Ohio/Fort Scott CC (Kan.)
79 Leaton McClelland OT 6-4 259 Fr. Holcomb, Kan./Holcomb HS (Kan.)
80 Cameron Allen DE 6-3 220 Jr. Memphis, Tenn./Lincoln University (Mo.)
81 Cody Womack TE 6-0 231 Fr. Ponca City/Ponca City HS
82 Taylor Hooper WR 5-10 160 Jr. Okeene/Okeene HS
83 Greg Bezzell WR 5-8 200 Fr. Dewar/Dewar HS
84 Mike Frame WR 6-1 201 Sr. Visilia, Calif./College of the Sequoias (Calif.)
85 Ryan Long WR 5-7 172 Fr. Okeene/Okeene HS
87 Haeden Henderson WR 6-2 186 Fr. Amarillo, Tex./Amarillo HS (Tex.)
88 Rob Davis DE 6-2 241 Fr. Ponca City/Ponca City HS
89 Drew Fischer WR 6-3 165 Fr. Jet/Timberlake HS
90 Peter Brooks DT 6-2 270 Fr. Fort Worth, Tex./Northwest HS (Tex.)
91 Kade Howard DE 6-0 248 Jr. Claypool/Ringling HS
92 P.J. Stimson DT 6-2 237 Fr. Pryor/Pryor HS
94 Justin Fulmer DE 6-5 255 Sr. Sterlington, La./Univ. Louisiana-Monroe
96 Josh Lange-Casillas DE 6-5 249 Sr. Rancho Cucamonga, Calif./Citrus CC (Calif.)
97 Steven Majike DE 6-4 235 Fr. Collinsville/Collinsville HS
98 T.J. Hall NG 5-11 275 Fr. Dothan, Ala./Rehobeth HS
99 Norman Young NG 6-2 298 Fr. Concord, N.C./Hutchinson CC (Kan.)