2009 Roster

Alva / Athletics / Football / 2009 Roster
| More

 

No. Name Pos. Ht. Wt. Year Hometown/Previous School
1 Nate Guillory RB 5-10 195 Jr. Houston, Tex./Coffeyville CC (Kan.)
3 Alton Wallace LB 6-3 220 Fr. Baton Rouge, La./Port Allen HS
4 Keith Barefield Jr. TE 6-3 231 So. Victoria, Tex./Victoria Memorial HS
5 Keaton Collins QB 6-1 200 Fr. Guthrie/Guthrie HS
7 Kent McDonald WR 6-5 196 So. Guthrie/Guthrie HS
8 Korey Williams WR 6-0 185 Jr. New Orleans, La./Paul Quinn College
9 Robert Mata P 6-5 190 Jr. West Covina, Calif./Mt. San Antonio Coll. (Calif.)
10 Ryan Markes QB 6-4 180 Fr. Afton/Afton HS
11 Mike Hill WR 6-1 178 Jr. San Francisco, Calif./CC of San Francisco
12 Kyle Jech QB 6-3 212 Fr. Kingfisher/Kingfisher High School
13 Daniel Burkholder LS 6-0 200 Jr. Covina, Calif./Mt. San Antonio Coll.
15 Karlo Bantan FS 6-2 175 Jr. Los Angeles, Calif./Orange Coast Coll. (Calif.)
16 Blake Heintzelman WR 6-0 170 So. Moore/Moore HS
17 Jordan Lukens WR 6-3 185 Fr. Lindsay/Lindsay HS
18 Jay Bray SS 6-2 150 Fr. Roanoke, Ala./Handley HS
19 Ryan Hester LB 6-0 215 Jr. Terry, Miss./Copiah-Lincoln CC (Miss.)
20 Nate Barbee SS 5-11 200 So. Royse City, Tex./Royse City HS
21 J.D. Allen  SS 6-1 160 Jr. Wichita Falls, Tex./Western Heights HS
22 Brad Gordon SS 6-0 200 Fr. Cherokee, Cherokee HS
23 A.J. Gibson K 5-5 150 Fr. Texarkana, Tex./Texas HS
24 Brock Wardlaw WR 6-0 190 Fr. Okeene/Okeene HS
26 Bristol Broce WR 6-0 150 Fr. Pretty Prairie, Kan./Pretty Prairie HS
28 Jason Cohen CB 5-9 175 Jr. Birmingham, Ala./Mt. San Antonio Coll. (Calif.)
29 Jerrad Ware SS 6-1 195 Jr. Savannah, Ga./Windsor Forest HS
30 Gerald Footman WR 5-10 150 Fr. Port Salerno, Fla./Jensen Beach HS
32 Josh Wright RB 5-10 210 Fr. Port Neches, Tex./Port Neches Groves HS
33 Courtney Jones RB 6-0 225 Jr. Pensacola, Fla./Pensacola HS
34 Milton Mitchell RB 5-10 164 Fr. Houston, Tex./Katy Morton Ranch HS
35 Chris Jones CB 5-9 172 Jr. San Jose, Calif./San Jose City Coll.
36 Blaine Middlecoff TE 6-3 180 Fr. Hoxie, Ark./Hoxie HS
38 Michael Brantley RB 6-1 225 Fr. Raleigh, N.C./Garner Magnet HS
39 Jordan Sebek WR 5-9 150 Fr. Rogers, Tex./Rogers HS
40 Clayton Smith WR 5-10 190 Fr. Guthrie/Guthrie HS
41 Jimmy Gomez LB 6-0 215 Jr. Dallas, Tex./Irving Nimitz HS
42 Jonathon Washington RB 6-0 230 So. Guthrie/Guthrie HS
43 Rocky Lee LB 5-11 205 Jr. Jonesboro, Ga./Gordon College
45 Richard Gunnels LB 6-0 230 Jr. Lovelady, Tex./Lovelady High School
46 Josh Moss CB 5-8 150 Fr. Garland, Tex./Lakeview Centennial HS
47 Robbie Gaskill FB 6-0 200 Sr. Waynoka/Waynoka HS
48 Riley Gibson RB 5-8 165 Fr. Newcastle/Newcastle HS
49 Kevin Bates RB 5-7 200 Fr. Broken Bow/Valliant HS
51 Lantz Mathers DE 6-2 255 Sr. New Orleans, La./Paul Quinn College (Tex.)
52 Chad Collins OG 6-2 254 So. Hemet, Calif./Mt. San Jacinto Coll.
53 Justin Burns LB 5-9 200 Fr. Ponca City/Ponca City HS
54 Jordan Ragland OC 6-3 275 So. Eufaula, Ala./Eufaula HS
56 Eric Davries LB 6-3 252 Jr. Hemet, Calif./ Mt. San Jacinto Coll.
57 Dalton Holliman LB 6-2 215 Jr. Atwood, Kan./Hutchinson CC
58 Michael Harmon LB 6-0 215 Fr. Guthrie/Guthrie HS
59 Cameron Allen DE 6-4 242 So. Memphis, Tex./Lincoln Univ. (Mo.)
61 Jaedan Bersche DE 6-1 221 Fr. Alva/Alva HS
63 Cale Fischer OG 6-3 300 Sr. Guymon/Guymon HS
64 Daryl Petty    OT 6-4 310 Fr. /Northeast Miss. JC
65 Adam Aguirre OC 6-2 270 Jr. Hennessey/Hennessey HS
66 Daniel Marmon OG 6-1 320 Fr. Temple, Tex./Rogers HS
68 Matt Brand OT 6-2 285 Sr. Alex/Alex HS
70 Parker Loeffelholtz DE 6-4 250 Fr. Ponca City/Ponca City HS
72 Kyle Koricanek OT 6-4 295 Sr. Guthrie/Guthrie HS
73 Ryan Gascon OG 6-3 295 Fr. Riverview, Fla./Riverview HS
74 Arturo Olvera OG 6-4 290 Fr. Houston, Tex./Pasadena HS
75 Geoff Elliott OT 6-6 265 Fr. Wakita/Wakita HS
76 Norman Young DT 6-5 310 Fr. Concord, N.C./Concord HS
77 Ray Grubbs OT 6-5 345 Fr. Kenner, La./John Curtis HS
78 Dimecus Brown OT 6-6 333 Fr. Hamilton, Ohio/Fort Scott JC (Kan.)
79 Kevin Montalva OG 6-4 305 Fr. Laredo, Tex./United HS
81 Cody Womack TE 6-1 200 Fr. Ponca City/Ponca City HS
82 Taylor Hooper WR 5-9 175 So. Okeene/Okeene HS
83 Calvin Wright WR 6-1 205 Fr. Allen, Tex./Allen HS
86 Matt Lebeda TE 6-3 230 So. Medford/Medford HS
87 Vili Tuitavake TE 6-4 280 Jr. Long Beach, Calif./Mt. San Jacinto CC
88 Rob Davis TE 6-2 220 Fr. Ponca City/Ponca City HS
89 Stephen Harrison TE 6-4 260 Jr. Dinwiddie, Va./Mt. San Jacinto CC
90 Larry Bradford DE 6-5 245 Jr. Mesquite, Tex./Cisco JC
91 Kade Howard DE 6-1 250 Jr. Ringling/Ringling HS
92 Taylor Nelms DE 6-4 240 Fr. Newcastle/Newcastle HS
93 James Day DE 6-2 240 So. Guthrie/Guthrie HS
94 Justin Fulmer DT 6-4 270 So. Sterlington, La./Univ. Louisiana at Monroe
95 Paul Koloa DT 6-3 255 Jr. Ontario, Calif./Mt. San Antonio Coll.
96 Josh Lange-Casillas DE 6-4 251 Jr. Rancho Cucamonga, Calif./Citrus CC
97 Peter Brooks DT 6-3 290 Fr. Fort Worth, Tex./Northwest HS
98 Tyrone Hall DT 6-1 276 Fr. Dothan, Ala./Rehobeth HS
99 Kevin McDonald DT 6-2 265 Sr. Guthrie/Guthrie HS